Życie w czasach Imperium Rosyjskiego - kilka słów o książce ,, Wybór Opowiadań '' - Antoniego Czechowa.

 

Epidemia gruźlicy 

W 19 wieku najbardziej rozpowszechnioną chorobą stała się gruźlica - najczęściej chorowali na nią przedstawiciele najniższej warstwy społecznej, czyli ludzie biedni, którzy mieszkali w urągających warunkach - niskiej jakości izbach, często byli niedożywieni, a swoje smutki ( tak jak w wielu przypadkach wygląda to dzisiaj) niestety topili w alkoholu. Sytuacji nie poprawiał fakt, że nierówności w wielu warstwach społecznych nadal były bardzo widoczne. Z kolei rewolucja przemysłowa dodatkowo wpłynęła na rozwój choroby, która dotykała każdego - również  artystów, czy członków arystokracji. 

'' Paszka oglądał swego sąsiada - staruszka. Kaszlał on bez przerwy i spluwał do kubka: kaszel miał zanoszący się, chrypliwy(...) w czasie kaszlu, kiedy wdychał powietrze, w piersi coś mu świstało i piało na różne tony ''.


Państwo w państwie. 

W wielu społeczeństwach nierówności były wyjątkowo mocno zaznaczone. Przedstawiciele biedoty, lub innych niskich klas społecznych,  w stolicy, lub większych miastach często bywali tylko raz - żyli w całkiem innych warunkach i tego również Czechow nie pominął. 

,, Moskwa to duże miasto. Domy wszystko pańskie i dużo koni, a owiec to nie ma i psy tu nie są złe (...) widziałem takie sklepy, gdzie strzelby wszelakie, na podobieństwo panowych, tak że może sto rubli każda...''


Recenzja 

 (...) ciebie zaś człowieku, nazywają durniem za to, że tolerujesz to kłamstwo, że znosisz krzywdy i poniżenie, nie mając śmiałości oświadczyć otwarcie, że jesteś po stronie ludzi uczciwych i wolnych i sam musisz kłamać i uśmiechać się, a wszystko to dla kawałka chleba, dla ciepłego kąta, dla jakiejś tam rangi funta kłaków niewartej - nie, tak dalej żyć niepodobna ! ''

Wyobraź sobie, że cofnąłeś się w czasie i żyjesz w XIX wieku, a w zasadzie na przełomie XIX i XX wieku, a więc w epoce Imperium Rosyjskiego. Twoim krajem rządzi Cesarz Wszechrosji - car, stolica imperium znajduje się w Petersburgu. Jednym z niewielu wielkich miast o których do tej pory słyszałeś.
 W czasie uroczystości państwowych, gdy jest grany hymn - żołnierze śpiewają ,, Boże, zachowaj cara ''. Nad głowami w tym czasie powiewa flaga z dwugłowym, potężnym orłem - w nawiązaniu do koncepcji trzeciego Rzymu. Widzisz dookoła, jak wygląda życie w imperium i starasz się je opisywać, jednak wiesz, że nie o wszystkim można pisać wprost.


Tak właśnie powstawały opowiadania, dzieła Czechowa. W swoich opowiadaniach autor opisuje m.in jak funkcjonowało społeczeństwo w czasach carskich, rolę jaką odgrywała cerkiew, kultura, klasy społeczne, czy 19 - wieczną medycynę, walkę z epidemią gruźlicy ( przydatny fragment zwłaszcza, że obecnie również prowadzimy - ostatnio mniej intensywnie, ale jednak walkę z wirusem, który obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały świat.

Dzieła Czechowa, po dokładnym przeczytaniu udowadniają nam, że wbrew pozorom wciąż istnieją powiązania społeczno- kulturowe, dzięki którym możemy wyciągać wnioski, jaki postęp uczyniliśmy w porównaniu z 19 wiecznym imperium, ale również nad czym powinniśmy wciąż pracować. To lektura wciąż aktualna pomimo upływu wielu lat, wręcz kunszt literacki, którego czytanie było prawdziwą przyjemnością

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Homo Biologicus, czyli jak za pomocą biologii wyjaśnić otaczający nas świat

Mroczna strona socialmediów w książce Jarona Laniera - ,, Dziesięć powodów, dla których powinieneś natychmiast usunąć swoje konta z mediów społecznościowych ''

Recenzja przedpremierowa '' Cyberpunk. Odrodzenie '' Andrzeja Ziemiańskiego, czyli nowoczesność w odcieniach przeplatana w odcieniach Scifi i kryminału.