,, Człowiek w poszukiwaniu sensu '' - kilka słów o logoterapii i nadziei, która płynie nawet z najgorszych życiowych doświadczeń.

 



Czym właściwie jest tytułowa logoterapia ? 

Logoterapia, to autorska metoda psychoterapeutyczna Viktora Frankla, która wykorzystywana jest w celu leczenia nerwic noogennych. W swoich założeniach metoda ta kieruje się nakierowaniem pacjenta na znalezienie sensu życia, wartości które z niego płyną i zmotywowania pacjenta do podążania w kierunku osiągnięcia tego właśnie celu, co ma znaczacy wpływ w leczeniu nerwic noogennych. 


Napięcie w życiu człowieka - czy ma według Viktora Frankla sens? 


Według autora, napięcia psychiczne, stres nie są zjawiskami nad którymi  należy pracować, w pewnym stopniu wręcz mogą one okazać się motywatorami do działania i poszukiwania sensu życia, osiągania go i wzmacniania przy tym ludzkiej psychiki.


... jeśli myślicie, że taki krótki opis, to spoiler, muszę wam zdradzić, że jesteście w błędzie. Ilość wniosków, które można wyciągnąć z tej książki jest o wiele większa, więc polecam zapoznać się z książką w całości :) 




Recenzja 

,, Człowiek może zatem wykorzystać szansę, jaką daje mu życie i wzrastać moralnie na przekór temu, co się z nim dzieje, ale może też ją odrzucić. Jego decyzja świadczy zaś o tym, czy jest godzien swego cierpienia, czy nie ''.

Na początek przytoczę kilka informacji na temat samego autora. Viktor Frankl był austriackim psychiatrą, psychoterapeutą, więźniem obozów koncentracyjnych w, w tym m.in Auschwitz. Jest twórcą logoterapii. II wojna światowa, a w szczególności jej nieodłączny i najbardziej okrutny element, a więc niemieckie obozy koncentracyjne ustanowiły najwyższy poziom okrucieństwa znany ludzkości do dziś i odcisnęły swoje niezmywalne piętno na całym świecie. Te miejsca kaźni są ponurym przykładem tego do czego jest zdolny posunąć się drugi człowiek. Uważam, że każdy człowiek powinien bez względu na narodowość przeczytać co najmniej jedną lekturę w życiu na temat tego czym były obozy koncentracyjne i jak wyglądało w nich życie więźniów. Na rynku jest bardzo wiele tego typu literatury.

Jednak Viktor Frankl postanowił pójść nie odrobinę, a wręcz kilka kilometrów dalej. W książce '' Człowiek w poszukiwaniu sensu '', która stanowi jego pamiętnik, opisuje on nie tylko swoje i innych więźniów przeżycia, wspomnienia z obozów zagłady, ale jednocześnie analizuje ich zachowania, reakcje psychiczne i udowadnia nam jak bardzo wytrzymała jest ludzka psychika, mimo najtrudniejszych możliwych przeżyć.

Opisywane w książce przykłady, czy wnioski udowadniają nam, że nawet gdy w życiu jesteśmy postawieni w najgorszej możliwej sytuacji i wydaje nam się, że wszystko już się zakończyło, zawsze mamy szansę na to, by nawet z takich traumatycznych przeżyć wyciągnąć lekcję i stworzyć z nich coś unikalnego, dobrego co posłuży nam w przyszłości, wzmocni nasz kręgosłup moralny i psychikę, lub pomoże drugiemu człowiekowi. Nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście.
Jedyne co oceniłbym w tej książce na minus, to ilość stron. Bardzo żałuję, że już skończyły się te wyjątkowe ciekawe rozważania. Jestem pewien, że ten tytuł trafia do mojego życiowego książkowego #top i #Mustread. Moja ocena, to 🔟/🔟




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Homo Biologicus, czyli jak za pomocą biologii wyjaśnić otaczający nas świat

Mroczna strona socialmediów w książce Jarona Laniera - ,, Dziesięć powodów, dla których powinieneś natychmiast usunąć swoje konta z mediów społecznościowych ''

Recenzja przedpremierowa '' Cyberpunk. Odrodzenie '' Andrzeja Ziemiańskiego, czyli nowoczesność w odcieniach przeplatana w odcieniach Scifi i kryminału.